inferio.sk
Vyhlasovanie MFC 2017 v Inchebe

Vyhlásenie víťazov MFC 2017

Minulá sobota, 11.11.2017, bola pre minimálne 178 ľudí dňom, na ktorý čakali niekoľko mesiacov.  Toľko autorov tento rok súťažilo  v populárnej poviedkovej súťaži – Martinus Cena Fantázie. Práve v sobotu sa v Inchebe počas Bibliotéky stretli organizátori súťaže, porotcovia a niekoľko desiatok súťažiacich, aby sa dozvedeli mená víťazov 15. ročníka súťaže.

Vyhlasovania som sa po druhýkrát zúčastnil aj ja, tento rok dokonca ako finalista v dvoch kategóriách. S poviedkou Zdochlinárka sa mi podarilo postúpiť do finále Ceny Béla o najlepšiu hororovú poviedku, ktorú udeľuje vydavateľstvo Artis Omnis, a Ceny Bibliotéky od organizátorov knižného veľtrhu. Účasť vo finále ma príjemne prekvapila a potešila, no čo je ešte dôležitejšie, vďaka nej sa moja poviedka zaradila do zbierky Fantázia 2017.

Nižšie prikladám pár fotografií z vyhlasovania a stručný report, na ktorý som sa chystal už od začiatku týždňa. Vraj je lepšie neskoro ako nikdy 🙂

Ešte pred začiatkom vyhlasovania sa uskutočnili dva krsty – Fotokalendár od Daniela Heviera a young adult fantasy kniha Venile od mladej autorky, Valentíny Sedilekovej (z krstu bohužiaľ nemám žiadnu fotku, lebo som sa spamätal s fotením príliš neskoro). Knižku Venile mám už doma ako súčasť cien od Artis Omnis a už som ju začal čítať, takže čoskoro sem hodím aj jej recenziu.

 

Vyhlasovanie MFC 2017 v Inchebe Ešte pred vyhlásením finalistov anglickej súťaže Fantasy Awards prebehol krátky pokec medzi organizárormi (zľava Ivan Aľakša a Lucia Lackovičová), moderátorom Tomášom Palonderom a porotcom Robertom Vokálom (práve som zistil, že mi chýba aj fotka finalistov tejto súťaže. Skúsim ju ešte pohľadať a neskôr doplniť).

 

Vyhlasovanie MFC 2017 v Inchebe Tu sú už traja porotcovia, sprava Jaroslav Lupečka, Marek Zákopčan a Robert Kotian. Táňa Pauhofová a Silvester Lavrík sa na vyhlasovanie nedostavili.

 

Vyhlasovanie MFC 2017 v Inchebe Finalisti Ceny Eset o najlepšiu scifi poviedku – Miro Švercel (Keď spomienky mrú…), Anton Stiffel (Adeptka), Ivana Molnárová Dubcová (Vymáhač), Martin Petro (Muž, ktorý vymyslel farbu) a Richard R. Senček (Tapetár). Víťazom sa stal Anton Stiffel s poviedkou Adeptka.

 

Vyhlasovanie MFC 2017 v Inchebe Nasledovalo vyhlasovanie Ceny Béla o najlepšiu hororovú poviedku. Finalistov uvítal Ivan Harman, spolumajiteľ vydavateľstva Artis Omnis. Zľava Peter Gajdošík (Moja krv), Michal Hosťovecký (Zdochlinárka), Anna Olejárová (Preplatok), autorská dvojica Marek Brenišin a Marek Slabej (Jazvy, láska a oceán hnusu) a Lenka Štibláriková (Táto krajina nie je pre slabých). Víťaznou poviedkou sa stala Jazvy, láska a oceán hnusu.

 

Vyhlasovanie MFC 2017 v Inchebe Poslednou žánrovou kategóriou bola Cena OZ Fantázia pre najlepšiu fantasy poviedku. Finalisti: Lenka Štibláriková (Táto krajina nie je pre slabých), Ivana Molnárová Dubcová (Vymáhač), Michal Hruškovič (Pichľavý vietor i ostrý ľad), Róbert Hric (Koniec sveta príde skôr) a Marián Gajdoš (Pán Profesor a záhada mestečka Osamelé). Víťazom sa stala Lenka Štibláriková s poviedkou Táto krajina nie je pre slabých.

 

Vyhlasovanie MFC 2017 v Inchebe Ešte pred vyhlásením hlavnej súťaže nasledovala Cena Bibliotéky. Zľava: Jana Tabačková (Ako bez duše), moja maličkosť (Zdochlinárka), Róbert Hric (Koniec sveta príde skôr), Martin Petro (Muž, ktorý vymyslel farbu) a Lenka Štibláriková (Táto krajina nie je pre slabých). Cenu získala Jana Tabačková s poviedkou Ako bez duše.

 

Vyhlasovanie MFC 2017 v Inchebe A tu už sú nastúpení hlavní finalisti: Michal Brat (Forrest), Filip Brišš (Sarah), Róbert Hric (Koniec sveta príde skôr), Anna Olejárová (Preplatok) a Martin Petro (Muž, ktorý vymyslel farbu). Hlavnú cenu vyhrala Anna Olejárová s poviedkou Preplatok.

Všetkým víťazom srdečne blahoželám a po prečítaní tretiny poviedok musím povedať, že tento ročník je skutočne kvalitný. Recenzia celej zbierky tu neskôr pribudne. Poviedky si môžete prečítať, samozrejme, aj vy. Kniha je dostupná už v predaji na Martinuse. Nezabudnite po prečítaní pripojiť aj krátku recenziu a je možné, že sa práve vy stanete budúci rok porotcom z ľudu.

 

Knihy od Artis Omnis Zbierka má nádherný obal, ktorý má na svedomí Michal Ivan. Od vydavateľstva Artis Omnis som dostal balíček fantastických kníh, takže budem mať čo čítať zopár ďalších mesiacov.

Ďakujem organizátorom a sponzorom za skvelé ceny a príležitosť byť prvý raz súčasťou fantastickej zbierky. Verím, že to nie je naposledy a v ďalších rokoch sa pri rovnakej príležitosti znovu uvidíme 🙂

Poznámka na záver: Ospravedlňujem sa za kvalitu fotiek (najvyšší čas vymeniť mobil) a dúfam, že som žiadne mená nedoplietol (nie som si istý, či som ich priradil k správnym tváram). Ak nájdete chybu, neváhajte ma upozorniť buď v komentári alebo priamo na mail, aby som to mohol dať do poriadku.

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *