inferio.sk
Nábrežie za Majerom - Zlaté Moravce

Urbex alebo krása v rozklade

Neodmysliteľnou súčasťou urbexu je akási morbídna zvedavosť. Máte ju v sebe tiež? Vydajte sa na odvrátenú stranu turistických atrakcií.

Ešte nie sú mŕtve. Na prvý pohľad sa rozpadajú, hnijú a prehrávajú boj s počasím aj zeleňou, no v skutočnosti prežívajú niekde mimo obvyklého prúdu času.

Až keď vstúpime dnu, nadýchneme sa pachu zatuchliny, pod nohami nám zapraskajú črepiny z rozbitých okien a započúvame sa do vetra skuvíňajúceho v deravej streche, môžeme pochopiť ich krehkú existenciu. Máte odvahu vojsť?

Architektonická nekrofília

Urbex (skrátene z Urban exploration) sa často zvykne definovať ako niečo medzi adrenalínovým športom, umeleckou fotografiou a amatérskou archeológiou. Bez ohľadu na motiváciu “urbexera” sa dá povedať, že ide o prieskum starých a opustených domov, tovární, tunelov, kostolov, nemocníc, atď.

Zlaté Moravce – budova prešla v roku 2019 rekonštrukciou

Každá schátraná budova, okolo ktorej väčšina ľudí denne prechádza bez povšimnutia, je z hľadiska urbexu zaujímavá a jedinečná, aj keď záleží na osobnom vkuse. Zatiaľ čo niektorí urbexeri vyhľadávajú čo najzachovalejšie budovy, v ktorých sa často nachádza ešte pôvodné zariadenie, iní vlezú do každej ruiny bez ohľadu na stupeň rozkladu.

To, čo často pripomína kulisy pre hororový film, je pre niektorých ľudí autentickým múzeom. Za plesnivou omietkou, rozbitým nábytkom, odpadkami a grafitmi je ukrytá história a stopy ľudí, ktorí tu kedysi pracovali, jedli, spali a snívali.

Tunel Zlaté Moravce
Tunel pod železničnou traťou

Vstup zakázaný

Existuje kopa dobrých dôvodov, prečo sa väčšina ľudí podobným miestam vyhýba. Vstup do takýchto objektov je takmer vždy protizákonný a aj opustené budovy sú často pod dozorom, takže je potrebné pripraviť sa na možný stret so strážnikom alebo dokonca políciou.

Najväčšiu hrozbu pre urbexerov však predstavujú bezdomovci využívajúci bezplatný nocľah, divé zvieratá, narkomani a porušená statika budov. Aj to sú dobré dôvody, prečo je najlepšie vydať sa na prieskum v skupine alebo aspoň niekomu oznámiť, kam idete a kedy by ste sa mali vrátiť. Ja osobne si so sebou zakaždým beriem nabitý mobil a slzný sprej, no opatrnosti nikdy nie je dosť.

Opustený dom v Machulinciach. V súčastnosti je už zrovnaný so zemou.

Žiadny vandalizmus

Aj urbex má svoje vlastné pravidlá, ktoré je potrebné (pre vaše vlastné dobro) dodržiavať. Ak sa rozhodnete pre návštevu niektorej opustenej budovy, riaďte sa aspoň základnými radami:

  1. Nevytvárajte vstupy – urbexer nikdy nepoškodzuje cudzí majetok a rozbitie okna alebo vlámanie sa cez dvere je neprípustné. Ak sa do budovy nedá dostať nenásilne, máme smolu. Pravdepodobne časom aj tak nejakú vstupnú cestu “vyrobia” vandali alebo bezdomovci.
  2. Nič si neodnášajte – okrem fotiek, videa a vlastných spomienok. Cieľom urbexu je zanechať budovu a všetko v nej tak, ako sme ju našli. Nie sme zlodeji ani zberači železa.
  3. Pripravte si únikovú cestu – ideálne si hneď po vstupe do budovy naplánujte, kadiaľ budete v prípade potreby utekať. Ak začujete cudzie hlasy alebo vás niekto začne prenasledovať, nie je nič horšie ako zablúdiť a ocitnúť sa v slepej uličke.
  4. Neriskujte – každý má svoj vlastný pud sebazáchovy a nepotrebujete vysokoškolský diplom, aby ste vedeli odhadnúť, že liezť na hrdzavý a rozheganý rebrík vám za lepší výhľad nestojí.
  5. Choďte v skupine – pokiaľ je to možné, dajte prednosť spoločnosti. Nikdy neviete, kedy vám na hlavu môže spadnúť uvoľnená tehla, alebo sa prepadnete niekam, odkiaľ si nebudete môcť zavolať pomoc.
Domček neďaleko železničnej stanice v Zlatých Moravciach

Ak viete o nejakých zaujímavých opustených budovách v okolí Zlatých Moraviec, poteší ma každý tip v komentároch alebo e-mail.

Pre viac urbex videí pozrite môj Youtube kanál 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *