inferio.sk
Stephen King - Revival

Stephen King – Revival

Stephen King - Revival
Stephen King – Revival

 

Prečo má deň iba 24 hodín? Tí z vás, ktorí nemôžu existovať bez rozčítanej knihy, to poznajú. Aj vy možno máte svoj zoznam kníh, ktoré máte v pláne prečítať, no dopĺňate ho častejšie, ako stíhate vyškrtávať. Som rád, že konečne prišiel rad na môjho obľúbeného autora, od ktorého som už viac ako rok nič nečítal.

Podľa niektorých recenzií má byť Revival návratom k hororu, aký King písal vo svojej rannej tvorbe, očakávania som mal preto vysoké. Podarilo sa „oživenie“ starých dobrých strašidiel?

 

Boh na elektrickom kresle

Príbeh je retrospektívnym rozprávaním Jamieho Mortona, gitaristu a bývalého narkomana, ktorý nás prevádza svojím životom od detstva až po starobu. Kľúčovým je jeho vzťah k reverendovi Jacobsovi, ktorý po tragickej smrti manželky a syna odvrhol svoju vieru a zasvätil život tajomným experimentom s elektrinou. Jamie sa s reverendom stretáva opäť po mnohých rokoch a zisťuje, že vášeň pre skúmanie elektriny ho neopustila. Práve naopak, reverendove pokusy začínajú získavať stále desivejšiu podobu a Jamie sa nedobrovoľne stáva jeho pomocníkom. Čoskoro začne byť jasné, že reverend Jacobs je ochotný zájsť vo svojích experimentoch tak ďaleko, ako to bude potrebné, aby dosiahol svoj cieľ a ovládol samotnú smrť.

 

Ten, koho aj kráľ obdivuje

Revival je poctou H.P. Lovecraftovi, otcovi hororu zo začiatku 20. storočia, ktorý veľkou mierou ovplyvnil Kingovu tvorbu. Priame aj nepriame odkazy na Lovecrafta sú roztrúsené v celej knihe a ako príbeh začína gradovať, stávajú sa čoraz očividnejšie. Zahrávanie sa s neznámymi silami, zakázané knihy, šialenstvo, dokonca aj štýl rozprávania v prvej osobe, to všetko bude fanúšikom Lovecraftovho hororu dobre známe. Stephen King v tejto knihe odkazuje na Mýtus Cthulhu a kombinuje svoj nezameniteľný štýl so storočnými poviedkami, pričom vo finále sa tieto dve univerzá neskrývane prepoja. Podrobnosti vyzrádzať nebudem.

 

Ehm, horor?

Z Revival mám zmiešané pocity. Na jednej strane sa King až príliš rozpisuje o nepodstatných veciach, kým čitateľ neustále čaká na ďalšie stretnutie s reverendom, no napriek tomu ma kniha bavila. Je to asi Kingovým štýlom rozprávania, ktorým dokáže aj nepotrebnú vatu podať tak zaujímavo, že knihu nedokážem odložiť. Revival nie je horor, aj keď sa tak možno snaží tváriť. Na horor má príliš pokojnú atmosféru a strašidelného sa tu nedeje takmer nič. V poslednej tretine sa dej konečne začal zrýchľovať a napätie stupňovať, no občas som sa nemohol zbaviť pocitu, že King varí z vody. Po dočítaní som mal v hlave len jednu otázku: To je všetko?

Možno to podľa tejto kritiky vyzerá, že Revival je zlá kniha, ale nie je to pravda. Ja som si ju neskutočne užil a aj keď nepatrí medzi Kingove najlepšie, znovu som si pripomenul, prečo ho považujem za jedného z najlepších súčasných spisovateľov. Rovnako som  opäť zistil výhodu elektronických kníh (objednať si knihu v nedeľu poobede a do pár minút ju môcť čítať je na nezaplatenie).

Takže ak ste Kingov fanúšik a z nejakého dôvodu ste sa k Revival ešte nedostali, nemáte nad čím rozmýšľať. Ak ste čítali aj Lovecrafta, o to viac si knihu užijete. No ak hľadáte nejaký poriadny horor, kúpte si radšej TO.

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *