inferio.sk

Spánková paralýza

Spánková paralýza

Keď ožije vaša najhoršia nočná mora

Stalo sa vám už niekedy, že ste sa uprostred noci prebudili s pocitom, že v izbe nie ste sami? Otvorili ste oči a uvideli neznámu postavu bez tváre stáť v tieni vedľa postele. Nemohli ste sa pohnúť ani vykríknuť, iba s hrôzou sledovať, ako sa neznámy skláňa a začína vás škrtiť.

Teror trval nekonečné minúty, keď ste si zrazu uvedomili, že útočník zmizol a vy sa znovu môžete hýbať. Po neznámom ste nenašli ani stopu a zvyšok noci sa neodvažovali zaspať.

Približne takto vyzerá stretnutie so spánkovou paralýzou, ktorú podľa štúdie z roku 2011 aspoň raz zažilo 7,6% bežnej populácie,  28.3% študentov a 31.9% psychiatrických pacientov.  Kým väčšina ľudí sa s ňou stretne iba párkrát za život, niektorí takto trpia pravidelne.

 

Ako sa prejavuje?

Spánkovú paralýzu obvykle sprevádzajú sluchové aj zrakové halucinácie, ktoré je nemožné odlíšiť od reality. Ľudia, ktorí ju zažili, hovoria o najdesivejšom zážitku ich života.

Démoni sediaci na hrudi, záhadné bytosti, duchovia. To sú najčastejší návštevníci, s ktorými sa môžete stretnúť. Práve spánková paralýza pomohla vzniku legiend o upíroch, čarodejniciach, alebo únosoch mimozemšťanmi.

Nightmare


Čo spôsobuje paralýzu?

Tento stav nastáva počas zaspávania, alebo naopak pri prebúdzaní. Vo fáze REM spánku (Rapid Eye Movement) sa v mozgu aktivuje obranný mechanizmus, ktorý zabraňuje prenosu fyzických reakcií zo sna do reality. Ide vlastne o bezpečnostné opatrenie, aby sme na posteli nebežali a nerobili rovnaké pohyby ako v sne.

Ak sa však zobudíme náhle, obranný mechanizmus môže byť ešte nejakú dobu aktívny a svaly nereagujú na príkazy z mozgu. Neschopnosť pohybu dokáže sama o sebe vyvolať paniku, no halucinácie väčšinu ľudí vydesia k smrti.

 

Dá sa to liečiť?

Momentálne neexistuje žiadny účinný liek, ktorý by slúžil ako prevencia. Vďaka moderným výskumom však vieme určiť rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že sa paralýza dostaví. Patria medzi ne napríklad nepravidelný spánok, stres, narkolepsia, spánok na chrbte s hlavou podloženou viacerými vankúšmi, lucidné sny.

Keď sa už paralýza dostaví, pokúste sa nepodľahnúť panike a uvedomte si, že nech vidíte a počujete čokoľvek, nie je to skutočné. Niektorí ľudia odporúčajú sústrediť sa na miniatúrny pohyb, napríklad jedného prsta. Paralýza väčšinou trvá iba niekoľko minút, no kvôli strachu sa táto doba môže zdať dlhšia.

Spánková paralýza


Prečo o paralýze rozprávať?

Spánková paralýza nepochybne patrí medzi desivé skúsenosti. Zažívajú ju psychicky aj fyzicky zdraví ľudia, ktorí sa o tom hanbia hovoriť, pretože nevedia, že niečo podobné zažívajú tisícky iných ľudí z celého sveta. Skúste sa na paralýzu spýtať svojich známych a možno budete prekvapení, koľko z nich vám porozpráva o svojich vlastných zážitkoch.

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:
Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *