inferio.sk
Stephen King - TO

Stephen King – TO

Stephen King - TO

Stephena Kinga nie je potrebné predstavovať, nemusíte byť ani fanúšik hororov, aby ste vedeli, že je autorom niekoľkých kultových kníh, podľa ktorých boli natočené aj mnohé filmy a seriály.

Od svojho obľúbeného spisovateľa som prečítal okolo 30 kníh a ani zďaleka som neskončil, keďže každý rok vydá minimálne jednu novú.

Román TO považujem bezkonkurenčne za jeho najlepšiu knihu a veľmi ma potešilo, keď som sa dozvedel, že sa pripravuje jeho slovenský preklad. Ten mal pôvodne vyjsť už vo februári 2016, ale dátum sa nakoniec posúval až na začiatok decembra.

V súčasnosti sa dokonca natáča remake pôvodného filmu z roku 1990, ktorý by mal prísť do kín na jeseň 2017. Som naozaj zvedavý, či Bill Skarsgård dokáže prekonať herecký výkon Tima Curryho v pôvodnom filme. Pennywisa, ktorého stvárnil, mám dokonca vytetovaného na ramene 🙂

TO som prvýkrát čítal v češtine pred niekoľkými rokmi a konečne ho mám doma aj v slovenskom jazyku.

Ak ste v kníhkupectve tú tisícstranovú bichľu náhodou prehliadli, alebo váhate, či sa do takej hrubej knihy oplatí zahryznúť, dúfam, že vám moja minirecenzia pomôže v rozhodovaní.

 

Vitajte v Derry

Fiktívne mesto Derry v  štáte Maine je dejiskom viacerých Kingových kníh, ako napríklad Nespavosť, Pavučina snov, alebo 11/22/63. Svoju temnú atmosféru však naplno prejavuje práve v TO, pretože nie je iba miestom, kde sa príbeh odohráva, ale zohráva tu oveľa dôležitejšiu úlohu.

Bill, Richie, Beverly, Eddie a Ben sa po sérii brutálnych vrážd vracajú do rodného mesta, kde ako deti zažili svoje vlastné hrôzy. Problém je však v tom, že sa na nič z toho, čo sa dialo pred 27 rokmi, nepamätajú. Zabudli na Derry, na seba navzájom, aj na sľub vrátiť sa späť.

Ich návrat domov je zároveň cestou do vlastného detstva a postupne sa rozpamätávajú na desivé udalosti, ktoré sa v Derry odohrali, keď mali 11 rokov. Ako je možné, že je v Derry taká vysoká kriminalita? Prečo každých 27 rokov miznú bez stopy malé deti? A kto sa skrýva za maskou šialeného klauna Pennywisa, ktorý sa potuluje po uliciach mesta už desaťročia?

TO na nich už čaká a najdôležitejšia otázka, na ktorú musia nájsť odpoveď znie: Sú pripravení postaviť sa TOMU aj za cenu vlastného života?

 

Milovaná aj preklínaná

To sú najčastejšie dojmy, ktoré po sebe táto kniha zanecháva. Prvá skupina ľudí (do ktorej sa zaraďujem) ju zbožňuje tak, že každý ďalší horor už automaticky porovnáva práve s TO. Tá druhá ju buď z nudy ani nedočítala, alebo je z nej priamo znechutená.

Nie je dokonalá. Je možno pridlhá (aj keď to má svoje dôvody) a nie je dôvod zatajovať, že niektoré pasáže sú brutálne a zopár z nich natoľko kontroverzných, že moralisti vyzývajú Kinga, aby záver knihy prepísal.

Ja TO milujem zo všetkými jeho chybami, pretože zmenil môj pohľad na horor a výrazne ovplyvnil aj môj spisovateľský štýl.

Ponúka detailne vykreslenú psychiku dobrých aj zlých postáv a melancholický návrat do vlastného detstva. Niekto by povedal, že táto kniha je o smrti a vražiacich klaunoch, je to však veľmi povrchné zhrnutie. TO je príbeh o priateľstve, bolestivom dospievaní a komplikovanom vzťahu k vlastným rodičom, o strachu z neznámeho aj úplne obyčajných vecí, ktorých sme sa ako deti báli všetci.

Zdá sa mi, akoby som s každým návratom ku knihe dokázal nájsť ďalšie, hlbšie roviny príbehu a až s odstupom času si uvedomujem genialitu, s akou je napísaná.

Skutočne by som každému doprial, aby z nej mal rovnaký zážitok, no je mi jasné, že veľa ľuďom sa páčiť nebude. Väčšinu asi odradí Kingov rozvláčny štýl, no tí, ktorí sa dokážu do príbehu ponoriť, si užijú každú stránku tohto temného výletu do hlbín ľudského vedomia a kanálov mesta Derry.

A možno sa počas toho budú aj vznášať. Tu dole sa vznášame všetci 🙂

Chystáte sa prečítať si TO, alebo už máte knihu za sebou? Podeľte sa o svoj názor v komentároch.

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *