inferio.sk
Mark E. Pocha - Dom 490

Recenzia: Mark E. Pocha – Dom 490

Nový horor od slovenského autora s pseudonymom Mark E. Pocha sa na prvý pohľad podobá jeho predošlým románom, z ktorých dva som už na tomto blogu recenzoval. Aj v tomto prípade ide o malú knižočku s obalom v jednej z farieb RGB, ktorý zdobia marketingové vyhlásenia ako “TOP SLOVENSKÁ ZÁHADA”.

Na zadnej strane dokonca nájdeme zoznam filmov a kníh, ku ktorým sa Dom 490 prirovnáva a ide (ako inak) o tie najkultovejšie klasiky, ako Žiarenie, Amityville a Exorcista. Po predošlom románe, z ktorého sa vykľula kópia Halloweenu, ma takéto prirovnanie ani trochu nepotešilo.

Nakoniec som sa nechal presvedčiť vcelku pozitívnymi reakciami, podľa ktorých sa tento horor mal od svojich predchodcov líšiť. To sa však ukázalo byť len polovičnou pravdou.

Fikcia mixnutá realitou

Príbeh románu Dom 490 sa odohráva v reálnom prostredí, konkrétne v obci Kriváň v okrese Detva, na kraji ktorej stojí neobývaný dom so zlou povesťou. Realitka ho ponúka za podozrivo nízku cenu, ale to neodradí manželov Lutziakovcov, aby v ňom s dcérami začali nový život. Čo na tom, že v dome nikto dlho nevydržal a dokonca v ňom za divných okolností prišla o život žena aj so svojimi ratolesťami?

Výhodnú kúpu začnú však čoskoro ľutovať, keď sa okolo nich začnú hromadiť čudné udalosti a vysnívaný nový domov sa postupne mení na peklo.

Slovenský Amityville?

Samozrejme, podobný námet sme tu videli už asi miliónkrát, no knihy a filmy o strašidelných domoch zrejme nikdy prestanú vznikať. Nakoniec, my – fanúšikovia zimomriavok – strašidelné obydlia odjakživa milujeme. Dom 490 sa drží zaužívanej šablóny tohto žánru a bojí sa ju prekročiť čo i len o centimeter.

Koniec koncov, námet je druhoradý. Prvé husle hrá a vždy bude hrať príbeh, ktorý by nás ale mal pohltiť a pripraviť aspoň pár prekvapení. A práve to je “drobnosť”, ktorá mi vadila aj pri horore Na dušičky zomrieš.

Ani v tomto prípade E. Pocha neodolal pokušeniu nahádzať na jednu kopu zbierku tých najväčších hororových klišé od dievčatka v nočnej košeli s dlhými čiernymi vlasmi až po detské kresby imaginárnych kamarátov. Duch / démon lezúci po stene? Masturbácia krucifixom? Prebúdzanie v čase 3:15? To ako vážne?

Silné stránky

To, v čom Dom 490 vyniká, je psychológia hlavných postáv. Autorovi sa podarilo dokonale analyzovať prebiehajúcu manželskú krízu, čo zvládol z oboch strán barikády, takže nič nevyzerá čiernobiele.

V tomto smere sa Dom 490 skutočne od svojich starších súrodencov líši – mladých ľudí plných energie, hormónov a narkotík vystriedali zrelé postavy s komplikovanejším životom a vzťahmi. Kniha vzbudzuje očakávania a čitateľ je pripravený nechať sa šokovať. K tomu však, bohužiaľ, nedôjde.

Je to škoda, lebo na jednej strane sa mi Dom 490 páčil viac ako jeho predchodcovia, už ma ale unavuje čítať stokrát prevarené nápady bez štipky kreativity.

Dom 490 nie je vyslovene zlý horor. Pôsobí však odfláknutým dojmom a rozdiel od iných autorových románov mu chýba humor, ktorý ma tak bavil. Zatiaľ čo Kontakt aj Na dušičky zomrieš boli prezentované s nadhľadom ako braková literatúra, pri tomto románe som sa nemohol zbaviť dojmu, že sa berie dosť vážne, o čom svedčí aj dvojnásobne vyššia cena v porovnaní so svojimi staršími súrodencami.

Zožrať mu to však môže len neskúsený alebo nenáročný čitateľ. U ostatných zapadne hlboko do sivého priemeru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *