inferio.sk
Malá antológia scifi poviedok

Recenzia: Malá antológia scifi poviedok

Malá antológia scifi poviedok

Malá antológia scifi poviedok je výstižný názov nového projektu Spektra fantázie. Rovnako ako pri antológii Moderná urban fantasy sa na jeho tvorbe podieľali fantasy-svet.sk, scifi.sk a vydavateľstvo Rogerbooks, ktoré sa zameriava na podporu mladých slovenských autorov. Elektronickú zbierku si môžete stiahnuť priamo z Martinusu do svojho PC, mobilu alebo čítačky. Úplne zadarmo 😉

Po mestskej fantastike prišiel na rad ďalší obľúbený žáner. Skromná antológia obsahuje vyvážené kvarteto poviedok, ideálnych pre nudnú cestu do práce alebo popoludňajšiu kafé pauzu. Ak máte radi medzihviezdne lety, tajomné experimenty, vzdialené planéty a umelú inteligenciu, dovoľte mi pozvať vás na krátky výlet do vôd slovenského scifi. Sľubujem, že sa vyhnem najdôležitejším spoilerom.

 

Ivana Molnárová Dubcová – Subjekt Z

Meno ostrieľanej autorky je známe každému, kto sa už nejakú dobu pohybuje v kruhoch slovenskej fantastiky. Svojou poviedkou Cestári prispela aj do predchádzajúcej zbierky a aj tentokrát svojou kvalitou predbehla ostatných o pekných pár zákrut.

V poviedke Subjekt Z sledujeme príbeh mladého praktikanta Erika, ktorého úlohou je dozerať na subjekt záhadného experimentu. To, čo sa zdá byť nudnou prácou, však veľmi rýchlo začne smrdieť. Erik na vlastnú päsť pátra po skrytých úmysloch výskumníkov, ktorí sú ochotní zájsť kvôli úspechu kamkoľvek.

Poviedke nie je veľmi čo vytknúť, iba dialógy sa mi občas zdali trochu strnulé a pointu som si sám pokazil tým, že som ju uhádol už v polovici. Samostatne musím vyzdvihnúť spracovanie postáv, ktoré je veľmi kvalitné.

 

Marek Brenišin – Odkaz Katedrály

Marek tiež nie je v poviedkach žiadnym nováčikom, čo dokázal okrem iného aj na minuloročnej Cene Fantázie, kde ako spoluautor získal Cenu Béla za najlepšiu hororovú poviedku. Odkaz katedrály je klasickou poviedkou o posádke medzihviezdnej lodi, ktorá smeruje k prieskumu neznámych svetov. Pátranie po havarovanej lodi je síce trochu ošúchaným námetom, ale spracovanie tento nedostatok vyvažuje. Teda, aspoň v prvej polovici poviedky.

V miestach, kde by čitateľ uvítal už nejakú akciu alebo facehuggera lezúceho v klimatizácii, sa dej necháva strhnúť nudnými politickými detailmi a špekuláciami. Chcel by som niečo hmatateľné, čo by ma udržiavalo v napätí, no ako dej postupoval, bavil ma stále menej a ani suchý záver ho nezachránil. Bohužiaľ, táto poviedka mi nesadla.

 

Marek Čabák – Samantha

Keď vidím poviedku pomenovanú podľa hlavnej postavy, v hlave mi zabliká varovné svetielko. Čo čakať od príbehu, keď autor nedokázal vymyslieť ani obstojný názov? Jedným dychom však musím dodať, že tieto predsudky sa vždy nevyplnia, no poviedka Samantha patrí do prvej kategórie. Škoda.

Samantha je umelá inteligencia, ktorá sa zamiluje do človeka a žiarlivosť ju prinúti správať sa ako prvotriedna bitch. Odhliadnuc od toho, že niečo podobné som videl už v Simpsonovcoch, dej obsahuje niekoľko logických dier, strnulých dialógov a je predvídateľný.

Nerád len kritizujem, takže sa teraz zameriam na to pozitívne. Štylisticky je na tom poviedka veľmi dobre a ľahko sa číta. Výsledok neohúri, ani neurazí.

 

Leona Štibláriková – Lovec šťastia

Poviedka začína uprostred šialenej naháňačky na nejakej neznámej planéte, takže čitateľ sa musí rýchlo zorientovať čo, kde, ako a kto. Našťastie, autorka tento dynamický úvod zvládla celkom obstojne. Čo mi robilo väčšie problémy, bolo pochopiť samotný princíp „kradnutia šťastia“ a aj keď tento nápad považujem za zaujímavý, zaslúžil by si viac priestoru. Nemôžem sa zbaviť dojmu, že autorka sa spolieha na nejaký už vytvorený svet, ktorý by podľa nej čitateľ už mal poznať. To ale nie je môj prípad.

Prvých niekoľko strán poviedka nedá čitateľovi ani vydýchnuť, až potom tempo trochu spomalí a záver príde skôr ako sa nazdáte. Ide o najzaujímavejšiu poviedku z tejto zbierky, no zároveň mám z nej najviac zmiešané pocity. Výsledný dojem je však skôr pozitívny. Nie je to veľký rozdiel, ale je tam.

A to by bolo asi tak všetko. Na záver ešte musím spomenúť štýlové ilustrácie od štvorice grafikov, ktoré zbierku posunuli o level vyššie:

Jakub Kadera – Ilustrácie k poviedke Subjekt Z

Martin Cuco Luciak – Ilustrácie k poviedke Odkaz Katedrály

Ladislav Dlhý – Ilustrácie k poviedke Samantha

Vangarrett – Ilustrácie k poviedke Lovec šťastia

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

1 komentár k “Recenzia: Malá antológia scifi poviedok

  1. Ďakujem za zhodnotenie poviedky 🙂 Uznávam, v druhej časti som sa nechal strhnúť a dej si začal žiť vlastným životom. Začiatočnícka chyba. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *