inferio.sk
Jozef Karika - Trhlina

Jozef Karika – Trhlina

Jozef Karika - Trhlina

Po niekoľkých dňoch nastavovania a vylaďovania tohto blogu prišiel konečne čas na to, aby som pridal svoju prvú recenziu.

Ide oficiálne o prvý príspevok, ak nerátam svoje poviedky, ktoré som pridal včera. Zhodou okolností je dnes Halloween a to je ten pravý čas na poriadny horor.

Neviem preto o vhodnejšej knihe na prvú recenziu, ako Trhlina od Jozefa Kariku, ktorú som dočítal pred týždňom. Kniha vyšla v októbri 2016 vo vydavateľstve Ikar a ide tak trochu o raritu.
No povedzte, koľko čistokrvných slovenských hororov ste čítali?

Poďme sa pozrieť na to, či sa jej podarí uspokojiť vaše hororové chúťky.

 

Príbeh

Igor iba nedávno ukončil vysokú školu a ako väčšina mladých a vzdelaných ľudí na Slovensku bojuje s nezamestnanosťou. Žije v prenajatom byte spolu s priateľkou a jediné odreagovanie mu poskytuje písanie článkov na svoj vlastný blog.

V rámci absolventskej praxe sa dostane do schátranej psychiatrickej liečebne, kde objaví dokumenty a nahrávky týkajúce jedného z pacientov, ktorý sa v roku 1939 stratil v okolí Čierneho hradu pri obci Zlatno.

Po ďalšom pátraní Igor narazí na niekoľko podobných zmiznutí v pohorí Tribeč a záhada ho zaujme natoľko, že sa ju rozhodne podrobnejšie preskúmať a navštíviť desivé miesta osobne.
To však ešte netuší, že na svoj turistický výlet do smrti nezabudne.

 

Dojmy

Trhlina je zvláštna kniha, pretože ako tvrdí Jozef Karika, sám v nej nevie oddeliť fikciu od reality. Po zverejnení románu Strach sa autorovi ozval človek (Igor), ktorý mu porozprával svoje vlastné zážitky z pohoria Tribeč, a Jozef Karika sa ich rozhodol spracovať do románovej podoby.

Celý príbeh tak pôsobí veľmi autenticky a knihu tvoria prepisy nahrávok z rozhovorov s Igorom a autorove poznámky.
Ešte sa mi nestalo, že by som pri čítaní googlil a overoval si informácie, ale nepôsobilo to rušivo. Práve naopak, reálne články a diskusie dotvárajú atmosféru uveriteľnosti a doteraz neviem, čo si mám o Igorovom rozprávaní myslieť.
Považujem sa za skeptika, ale knihe sa podarilo oživiť vo mne tú otravnú otázku Čo ak?

Čo ak je to pravda? Čo ak sa to naozaj stalo?

Zážitok z knihy umocňuje aj fakt, že žijem kúsok od miest spomínaných v knihe a množstvo som ich reálne navštívil. Už teraz sa neviem dočkať, kedy ich znovu uvidím, ale zároveň mám obavy, pretože…no veď uvidíte, keď si Trhlinu prečítate 🙂

 

Hodnotenie

Jozef Karika znovu ukázal, že dokáže majstrovsky budovať atmosféru a napätie. Postavy sú skvele napísané, kniha sa číta veľmi ľahko a osobne som mal problém sa od nej odtrhnúť. Nesnaží sa nikoho presvedčiť a nechá vás utvoriť si vlastný názor.

Nevadili mi ani časté vulgarizmy, pretože dodávali celému rozprávaniu uveriteľnosť, ale niekto citlivejší by s nimi mohol mať problém. Predpokladám však, že takí ľudia nečítajú horory 🙂

Bez obáv môžem Trhlinu zaradiť medzi 5 najlepších kníh, aké som kedy čítal, a určite ju odporúčam každému, komu sa páčila Tma – ďalšia skvelá kniha od Jozefa Kariku.
Patrí medzi knihy, na ktoré človek myslí ešte týždeň po prečítaní.

Zimomriavky zaručené.

Čítali ste už Trhlinu tiež, alebo sa ešte len chystáte? Ako sa kniha páčila vám? Podeľte sa o svoj názor v komentároch 🙂

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:

3 komentáre k “Jozef Karika – Trhlina

  1. Ahoj, no ja som Trhlinu čítal tiež, no prvá polovica mi prišla strašne rozťahaná pretože vždy keď už som čakal nejaký neuveriteľný a zároveň desivý element, Igor vždy odbočil. Napokon som síce dostal zimomriavky aj atmosféru, no ten pocit uveriteľnosti vyprchal v závere do ktorého som vkladal toľké nádeje. Akože je to kniha ktorá po ktorej človek ešte dlho premýšľa a overuje fakty, no zároveň mám dojem, že si chcel možno autor len vystreliť s čitateľov a otestoval tak svoj štýl. Tentoraz skúsil trošku tej autentickosti zakomponovať a vualá…ale ktovie, možno fakt bol nejaký Igor. A ak bol tak mal asi pekné halušky, lebo ťažko uveriť tomu čo predchádzalo i ukončilo jeho rozprávanie. Inak klasicky kvalitne napísané tak ako sa na Jozefa Kariku patrí, no TMA ma bavila viac. Bola jednoduchšie a uvoľnenejšie napísaná rovnako napínavá a navyše originálnejšia, či už poňatím, alebo pointou. Teraz vyskúšam ešte ten STRACH i keď pri Trhlne a TME (TaT) som si ho užil požehnane.

    1. Ahoj Peter. Tma bola prvá kniha, ktorú som od Jozefa Kariku čítal a zhltol som ju za 3 hodiny 🙂 Nedávno som som prečítal aj Strach a môžem rozhodne ti ho odporúčam, pripadal mi brutálnejší a mrazivejší ako Trhlina. Všetky tri knihy sú vynikajúce, ale Trhlina sa mi z nich páčila najviac, možno aj vďaka tomu, že bývam v Zlatých Moravciach a nedávno som si urobil výlet na Tribeč (tu je odkaz, ak by si chcel pozrieť fotky a video https://inferio.sk/knizny-vylet-stopach-trhliny/ ). Mne sa napríklad mnoho kníh, ktoré sú označované za bestseller, vôbec nepáči. Každému vyhovuje iný štýl, je pravda, že v Trhline sa vlastne nič hrôzostrašné nedialo. Bavil ma však spôsob rozprávania a pocit napätia, ktorý si kniha dokázala udržať až do konca. Záver možno nebol tak dramatický, akoby som čakal, ale možno práve vďaka niektorým nevyjasneným veciam mi pripadal taký autentický. Ani v skutočnom živote nedostaneme vždy všetky odpovede 😉 Osobne si myslím, že naozaj autora niekto oslovil a niečo mu porozprával, ale väčšina detailov je prácou samotného J.K. Už sa teším na jeho ďalší horor, medzitým sa ale pustím aj do jeho mafiánskej série.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *