inferio.sk
Audiokniha

Prečo dať šancu audioknihám?

Audiokniha

Často počúvam od ľudí, ktorí majú radi knihy, že na čítanie nemajú čas. Sám to dobre poznám, pred niekoľkými rokmi som po skončení školy takmer prestal čítať.

Sadnúť si ku knihe vyžaduje nájsť si vo voľnom čase aspoň polhodinku pokoja a ticha, nezaoberať sa aspoň chvíľu ničím iným a ponoriť sa do fantázie.

To je však často pri ostatných povinnostiach problém a zároveň sa tak ponúka skvelá príležitosť pre audioknihy.

Vďaka nim môžete „čítať“ v mŕtvom čase, ako napríklad nakupovanie, šoférovanie, varenie, cesta v MHD, obedovanie, alebo dokonca aj v práci, ak vám to okolnosti umožňujú.

Samozrejme, nie je to vždy možné, niekedy ste v kolektíve, kde sa vyžaduje aktívne zapájanie do konverzácie a tak by ste z počúvania nič nemali. Určite ale zažívate aj situácie, v ktorých sa vyslovene nudíte, ako napríklad v zápche. Dopravnej, alebo aj tej na záchode.

Väčšina ľudí má však k audioknihám smiešne predsudky a radšej budú počúvať v rádiu obohraté pesničky, kontrolovať Facebook, alebo odpočúvať rozhovor o dve sedadlá ďalej.

Najčastejšie počúvam argument: „Na hovorený dej by som sa nevedel sústrediť“. Je to čistý nezmysel, audioknihy nevyžadujú väčšiu pozornosť ako počúvanie iného človeka, aj keď ženy by o tom mohli v prípade svojich mužov polemizovať.

 

Každá činnosť, pri ktorej ste schopní viesť dialóg, je vhodná aj na počúvanie audioknihy.

Tie, ktoré sú kvalitne nahovorené, bez problémov udržia vašu pozornosť. Profesionálny rozprávač má príjemný hlas a dokáže meniť intonáciu podľa jednotlivých postáv. Dobrým príkladom je Harry Potter v podaní Jana Hyhlíka.

V niektorých knihách sú pridané aj zvukové efekty, alebo hudba dotvárajúca atmosféru. Verte mi, že počúvať takto niečo od Lovecrafta pri upršanej ceste z práce je naozaj zážitok.

Na Youtube môžete nájsť ukážky audiokníh v češtine. Ak vám angličtina nerobí problém, máte omnoho väčší výber a navyše si počúvaním zlepšíte aj jazykové znalosti.

Vyskúšajte to, keď budete najbližšie variť, nakupovať, alebo odhrabávať sneh. Nič za to nedáte. A možno zistíte, že na „čítanie“ máte oveľa viac času, ako ste si mysleli.

 

Aké sú vaše skúsenosti s audioknihami? Počúvate ich pravidelne, alebo vám nesadli? Napíšte svoj názor do komentárov a môžete uviesť aj svoju obľúbenú.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *