inferio.sk
Hlava plná duchov

Paul Tremblay – Hlava plná duchov

Hlava plná duchov
Hlava plná duchov

 

Keď som sa v novembri 2016 na Bibliotéke obzeral po nejakom novom horore, Hlava plná duchov mi okamžite padla do oka. Pri pohľade na obálku je asi každému jasné prečo, aj keď po prečítaní knihy mi dievčina v nočnej košeli pripomína skôr Samaru z Kruhu ako Marjorie, jednu z hlavných postáv. Výstižný názov sľuboval zimomriavky a ja som bol zvedavý, či sa to knihe s nie celkom originálnou zápletkou podarí.

 

Diabol má rád malé dievčatá

Barretovci sú na prvý pohľad nudná americká rodina. Starostlivá matka, nezamestnaný otec a dve dcéry. Ich bežné problémy s peniazmi a vlastnými vzťahmi sa však stanú drobnosťou, keď budú musieť čeliť temnej sile, ktorá posadla ich staršiu dcéru. Psychické problémy Marjorie sa zo dňa na deň zhoršujú a keď jej lekári nevedia pomôcť, obráti sa pobožný otec na kňaza, ktorý má byť ich poslednou nádejou. Navyše sa v ich vlastnom dome začne nakrúcať reality show Posadnutosť, ktorá vyčíňanie démonických síl vysiela po celej krajine. Postupne sa však začínajú objavovať pochybnosti o tom, kto naozaj trpí posadnutosťou. A môže ich rodinu zachrániť exorcizmus?

 

Autor si z nás robí dobrý deň

Rozprávačom príbehu je Marry – mladšia sestra posadnutej Marjorie. Ich vzájomný vzťah je základný pilier príbehu, na desivé udalosti svojho detstva spomína Marry po 15 rokoch už ako dospelá. Jej skreslené spomienky z pohľadu 8-ročného dieťaťa sú dopĺňané kritickými komentármi na jej osobnom blogu, takže čitateľ po celý čas prehodnocuje svoj vlastný pohľad na celý príbeh. Autor akoby čitateľovi neustále hovoril, že nič nie je také, ako sa zdá a spochybňuje predošlé časti príbehu. Množstvo častí je doslova vykradnutých z filmov ako Exorcista, až som sa musel pozastaviť nad tým, že diabol aj po toľkých rokoch používa stále tie isté otrepané triky. Keď po takejto pasáži nasleduje úryvok z blogu, ktorý danú scénu v reality show obviňuje z kopírovania Exorcistu, zosmiešňuje a upozorňuje na nezrovnalosti, čitateľ si občas pripadá ako dôverčivý idiot. Merry (a s ňou autor) sa s nami zahráva. Premýšľam, čo chcel autor dosiahnuť tým, že použil toľko klišé, aby to následne o pár strán ďalej priznal a zosmiešnil. Nebolo by jednoduchšie sa im úplne vyhnúť? Možno si myslel, že keď sa k vykrádaniu prizná, dá tým najavo, že si to uvedomuje. Množstvo čitateľov (vrátane mňa) by si však niektoré súvislosti bez dodatočného rozoberania ani neuvedomilo. Dopĺňať a komentovať príbeh pasážami z blogu (predpokladám, že v tomto sa autor inšpiroval v Carrie od Stephena Kinga, kde namiesto blogu boli novinové články a rozhovory s postavami) by mohlo pôsobiť zaujímavo, ale v skutočnosti ma tieto časti veľmi nebavili. Prichádzali na nevhodných miestach a kazili napätie, možno to bolo aj tým, že intelektuálne a mudrlantské analýzy Marry mi pripadali miestami dosť otravné. Podľa hodnotení iných čitateľov v tom zrejme nie som sám, ale nenechajte sa tým odradiť.

 

Verdikt

Aj napriek tejto kritike som si knihu užil a niektoré scény na mňa pôsobili dosť znepokojujúco. Hlava plná duchov nie je čistokrvný horor, ale obstojný psychotriler s hororovými prvkami a kvalitne vykreslenými postavami. Nie je tu ani príliš veľa krvi, takže sa nemusíte obávať o svoj žalúdok, ak nemáte radi detailné opisy nechutností. Okrem niektorých klišé kniha ponúka aj vlastný pohľad na posadnutosť, náboženský fanatizmus a rodinné vzťahy, takže jej tých pár slabších častí ochotne odpustíte. Po mrazivom závere mi zostalo množstvo myšlienok a známy pocit prázdnoty, ktorý sa až tak často nedostaví. Podľa toho spoľahlivo poznám, že som práve dočítal dobrú knihu.

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *