inferio.sk

Komunikujte s čitateľmi

Pravidelne čítam poviedky na literárnych portáloch, rozmanité štýly dokážu človeka dosť naučiť. Často autorovi zanechám aj komentár s hodnotením, čo sa mi na poviedke páčilo, prípadne upozorním na nejaké chyby, ktoré som si všimol.

Už sa mi niekoľkokrát stalo, že som bol jediný, čo na poviedku po niekoľkých dňoch od uverejnenia reagoval. Neustále sa však stretávam s tým, že sa autor poviedky na takéto komentáre ani neobťažuje odpovedať.

Predstavte si, že si niekto nájde čas prečítať váš výtvor a v lepšom prípade vás dokonca pochváli, ale vy jeho komentár ignorujete. Myslíte, že s vami dotyčný bude strácať čas aj pri ďalšej poviedke?

Neviem ako ostatní, ale ja sa k poviedkam, ktoré som hodnotil, pravidelne vraciam, aby som si prečítal reakciu autora. Keď však ani neviem, či si môj komentár prečítal alebo ho ignoruje zámerne, mohol som si ušetriť námahu.

Nemusíte odpovedať samostatne na každý jeden komentár, ale považujem za slušnosť sa aspoň ozvať a poďakovať tým, ktorí vašu poviedku pochválili, aj tým, ktorí vám napísali konštruktívnu kritiku. Ak s kritikou nesúhlasíte, napíšte dôvod.
Toľko začínajúcich autorov na to však kašle a potom sa čudujú, prečo ich ďalšie poviedky zostanú bez hodnotenia. Možno sú urazení kvôli kritike, alebo iba leniví. Neviem.

Viem však, že keď si slávni spisovatelia nájdu čas komunikovať cez sociálne siete so svojimi fanúšikmi, môžete si ho nájsť aj vy a odpovedať zopár ľuďom, ktorí namiesto čítania bestsellerov venovali pár minút vášmu dielu.

Aj keď zabudneme na dobré vychovanie, získavanie aktívnych čitateľov je to, čo chceme všetci.

Aspoň v tom prípade, ak to s písaním myslíte vážne.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *