inferio.sk
Strašidelný les na Tribeči

Knižný výlet: Po stopách Trhliny

Update 1: Ďalšie fotografie z Tribeča sú dostupné v novom fotoblogu.

Update 2: Nový fotoblog zo Žibrice!

Už keď som pred mesiacom horor Trhlina od Jozefa Kariku dočítal, bol som rozhodnutý navštíviť miesta spomínané v knihe osobne. Bývam v Zlatých Moravciach a Tribeč mám tak „za rohom“. Niektoré turistické pamiatky som videl už predtým, ale tentokrát sme vyrazili smerom na Zlatno, odhodlaní pozrieť sa na Čierny hrad, nájsť opustenú nemeckú osadu a samozrejme aj záhadnú maringotku.

Niečo sa nám naozaj podarilo nájsť a nafotiť. Na konci článku nájdete aj zostrihané video. Pokúsim sa v texte vyhnúť dôležitým spoilerom, takže môžete čítať ďalej, aj keď ste Trhlinu ešte nedočítali 🙂

Zlatno je naozaj veľmi malá dedinka hlboko v horách. Celá obec sa dá autom prejsť za pár minút a ďalej sú už nefalšované tribečské lesy.

Keď za sebou nechávame posledné domy, okamžite nás upútajú biele futbalové bránky na rozbahnenom ihrisku. Popis z knihy, ktorá nám slúži ako navigácia, nás utvrdí v tom, že ide o rovnaké bránky, pri ktorých sa uskutočnila skupinová foto pri vstupe do lesa.

Tomu nemôžeme odolať a tak rozložíme statív a urobíme si spoločnú fotku aj my. Naozaj sme boli len traja 😉

Spoločná foto pri futbalovej bránke
Spoločná foto pri futbalovej bránke

Auto necháme pri ceste a ďalej už kráčame po vlastných. V diaľke počuť vzdialené výstrely z poľovačky, našťastie ale ideme opačným smerom.

Cesta po rozbitej asfaltke nám trvá asi 20 minút, kým sa dostaneme k turistickej tabuli. Pokračujeme rovno k Žľabom, pretože máme informácie, že práve tam by sa mala nachádzať maringotka.

Napriek tomu, že na tabuli bol uvedený čas cesty 0:15, trvá nám asi pol hodinu vyjsť k prázdnej horskej chate. Chvíľu si odpočinieme, ale maringotka tu nie je.

Chata na Žľaboch
Chata na Žľaboch
Šopa pri chate na Tribeči
Kôlňa na drevo

Vrátime sa k poslednej križovatke a skúsime šťastie na druhej ceste. Míňame niekoľko menších aj väčších lúk, ale všade sú iba drevené posedy. Lesy majú svoju atmosféru, určite robí svoje aj sugescia a aby sa nám kráčalo veselšie, púšťam na mobile pesničku od Zrní – Hýkal 😉

Les na Tribeči
Magický les

Počasie sa akosi nevie rozhodnúť, chvíľu svieti slnko a všade naokolo je ticho, o pár minút sa dostaneme na miesto, kde je chladnejšie a fúka vietor.

Najzaujímavejší je úsek vedľa skupiny ihličnanov, kde sa po pár krokoch citeľne ochladí tak, že nám z úst vychádza para a z lesa sa valí slabá hmla. O niekoľko metrov ďalej je znovu teplejšie, všetci sa znovu uvoľníme a vtipkujeme, ale fantázia nám spoľahlivo pracuje.

Tribeč
Tak teda kam?
Strašidelný les
Ako z hororu…

Maringotku hľadáme už necelú hodinu a tak sa rozhodneme vrátiť a vydať sa k Čiernemu hradu. Nikomu sa po zablatenom kopci príliš nechce a chvíľu to vyzerá, že to vzdáme a vrátime sa k autu.

cesta v lese pod Tribečom
Cesta v lese pod Tribečom
Les na Tribeči
Les na Tribeči

Cesta na Čierny hrad podľa tabule trvá 45 minút a začíname byť hladní, napokon sa ale vlečieme slimačím tempom hore a obchádzame mláky veľké ako Balaton. Dostávame sa na rovinku a odrazu sa medzi stromami vynorí šedá maringotka.

Maringotka na Tribeči
Maringotka pri Čiernom hrade
Maringotka na Tribeči
Maringotka pod Čiernym hradom

Tešíme sa ako malé deti a objav nám vleje novú energiu. Keď ju obídem a vidím okná zatiahnuté čipkovanou záclonou, naozaj ma zamrazí. Je zvláštne, aké pocity dokáže vyvolať obyčajná maringotka. Na dvere nezaklopeme, ale cez okno vidíme fúriky a iné náradie.

Kúsok od maringotky je Čierny hrad, z ktorého zostala iba hŕba kameňov. Celá cesta nám trvala iba pol hodinu „šuchtavým tempom“, pričom podľa tabule to malo byť 45 minút. Predošlá cesta na Žľaby nám naopak trvala dvojnásobok času na tabuli. Žartujeme o časových anomáliách, ale možno tu majú len divne označené tabule.

Zrúcanina Čierneho hradu
Zrúcanina Čierneho hradu
Zrúcanina Čierneho hradu
Zrúcanina Čierneho hradu

Vedľajší kopec je zahalený v tmavých mrakoch a začína fúkať, bojíme sa, že nás zastihne dážď a tak sa veľmi nezdržíme, zapíšeme sa do návštevnej knihy a rýchlo naspäť.

Návštevná kniha na Čiernom hrade
Návštevná kniha na Čiernom hrade

V lese sa zdá, akoby sa už stmievalo, ale keď sa vrátime k autu, znovu svieti slnko.

Pokračujeme podľa popisov z knihy doľava po úzkej lesnej ceste až na lúku s križovatkou ciest, kde zaparkujeme a ideme k domom, ktoré odpovedajú popisu opustenej nemeckej osady. Najbližší dom opustený nevyzerá, vidíme odstavené auto, na lúke sa pasú ovce a dokonca po nás zazerá aj jeden veľký býk. Domy nad ním sú však ošarpané a nepoužívané, strechy sú na niektorých miestach úplne rozpadnuté.

Starý dom za Zlatnom
Starý dom za Zlatnom
Stará šopa za Zlatnom
Šopa

Vyzerá to tu naozaj pochmúrne a z obáv, že by na nás mohol vybehnúť strážny pes, sa vraciame naspäť. Cestou naspäť si všimneme tabuľu Horáreň Kľačany, takže si nie sme istí, či sme boli skutočne na správnom mieste, aj keď podľa popisu z knihy by to sedelo.

Zvláštna atmosféra z nás opadá až v Mankovciach a už sa nevieme dočkať, kedy budeme doma. Nohy nás bolia, ale stálo za to vidieť naživo miesta, na ktorých sa odohrávali podivné udalosti v knihe.

Na lesných cestičkách som sa často pristihol pri tom, že myslím na Igora, Miu, Andreja a Dávida. Naozaj tadiaľto kráčali aj oni, alebo aspoň niekto z nich? A skutočne niečo zažili, alebo si to aspoň mysleli?

Neviem. Tribeč je zaujímavý, či už na záhady veríte, alebo nie. Rozhodne ho odporúčam navštíviť, najmä ak ste Trhlinu čítali a páčila sa vám, dokáže to knihe a výletu dodať úplne nový rozmer. Ale iba na vlastné riziko 🙂

Tu je sľúbené video:

 

 

Update 1: Ďalšie fotografie z Tribeča sú dostupné v novom fotoblogu.

Update 2: Nový fotoblog zo Žibrice!

40 komentárov k “Knižný výlet: Po stopách Trhliny

 1. Ahojte ľudia, tak ako ? Bol už niekto na Žibrici ? 🙂 Bola by som naozaj zvedavá na tie zápisky, domy a podobné veco opísané v knihe. Taktiež, odvážil sa niekto ísť po presných stopách knihy, teda na celé tri noci ? 🙂

 2. Pamatate na datum zo Zibrice? Pise sa tam 17.1 a 15x Zibrica v tomto roku… Ja som myslel ze idu niekedy v polke decembra. A autor na konci uplne zabudol na “kokota Andreja”, ani ho poriadne nespomenul. A taktiez neverim ze bol programator a sietar dokopy 😛 Inac Igor sa ukazal ako najväcsia spina z partie. Super kniha, vdaka.

 3. Nazdar, knihu som dočítal cca pred pol rokom a konečne sa mi podarilo ukecať kamarátov aby sme tam išli. Pôjdeme niekedy v januári a porobíme foto aj videodokumentáciu 🙂 len by ma zaujmalo či niekto nevie kde presne sa nachádzajú tie opustené domy, ak má niekto informácie o polohe napíšte mi na mail despy333@gmail.com budem vďačný za akékolvek info 🙂 s fotkami a videami sa samozrejme podelím 😉

  1. Ahoj, Daniel. Tak držím teda palce, aby bol lov úspešný. O tých opustených domoch sa mi nepodarilo nič zistiť, možno by sa oplatilo povypytovať sa miestnych, hlavne staršia generácia by o tom mohla niečo vedieť.

 4. Asi trošku neskoro-knihu Trhlina som čítal v lete na dovolenke.Tiež som rozmýšľal do akej miery je to autentické a že by stálo za to preveriť to. Tento blog som objavil len teraz a som rád že niektorí týpci nie iba rozmýšľajú a kecajú ,ale aj konajú-super….a druhe vydanie by mohlo vyjsť s tvojimi fotkami.

 5. zdravim vas.ked z mojim susedom sme precitali knihu trhlina sme sa dohadovali,ze kedy sa tam vyberieme…no a dohodli sme sa na 2.12.2017…kedze zmyznutia boli prevazne od decembra do februara co som sa docital…a aj tam prespime…osobne tomu neverim no kazdopadne nevyskusas nevies…napisem sem potom ze co a ako,,,no az sa vratim vobec heh…

 6. Ahojte, bola som na Žibrici pred pár dňami, kniha tam bohužiaľ už je len nová – zaujímalo by ma, kam sa odkladajú tie staré, keď už sú celé zapísané ? Les bol vskutku tajomný, čo stupňovalo aj počasie – chlad, vietor a hmla… Chcelo by to dlhšiu výpravu 🙂

  1. Ahoj, Helča. Vďaka za zaujímavé info, knihu zrejme museli vymeniť len nedávno, ťažko povedať, kde skončila predošlá. My sme na Žibrici stále neboli, ale na Youtube je dostupné video, kde zhruba v čase 6:25 zobrazuje knihu (pravdepodobne zo Žibrice). Dajú sa rozoznať niektoré zápisy, ktoré boli spomínané aj v knihe. Prikladám link: https://www.youtube.com/watch?v=y8tS45kP3js&index=2&list=PLHH5DPoFsxQtGpYys1yNWO9A5vam13uZl

 7. Dobrý deň, Trhlinu som čítala približne pred pol rokom kniha má určite niečo do seba, už len skrz to že dnes som narazila na článok v ktorom sa píše že istý Marek Horvath bol nezvestný, naposledy ho videli na hodoch 13. augusta o 4 ráno v Skýcove (susedná dedina Zlatna). 14. Augusta ho našli v Skýcove pri potoku, píše sa tam i že bol dezorientovaný, nekomunikoval a bol v zúboženom stave. Bol prevezený do nemocnice a dnes bohužiaľ zomrel. Dost som sa nad tým článkom pozastavila, myslite si že to je iba náhoda alebo že to má istú spojitosť s ostatnými zmiznutiami a všetkým tým podivnom?

  1. Dobrý večer. Viem o tom, pretože to bol kolega mojej manželky. Podľa všetkého ho nejakí magori na diskotéke zmlátili a spôsobili mu vážne vnútorné zranenia. Myslím však, že tieto informácie v médiách ani neboli.

 8. Trhlina je parádna kniha. Podla mna to včetko pravda nie je. Skúšal som pátrať po osobách s knihy ale na nikoho som nenarazil. To je divné. Najlepší spôsob ako zistiť či je aspon niečo pravda na tom príbehu, je výdať sa na takú istú výpravu. Tým myslím aj tam prespať. Zatial som nenašiel nikoho kto by to chcel podstúpiť. Možno tu sa niekto nájde. Bolo by to fajn. Ak má niekto záujem tak nench napíše bol by som rád.

  1. Ahoj, Boris. Ďakujem za komentár. Tiež som skeptik, ale nevnímam to tak, že by kniha bola klamstvo, alebo niečo podobné. Na prvom mieste je to beletria a skvelý príbeh, ktorý je zaujímavý najmä tým, že sa odohráva na konkrétnych miestach na Slovensku.Tribeč navštevujú ročne stovky turistov aj v zime, niektorí tam dokonca prespávajú a nikomu sa nič nestalo. Ja osobne by som do toho nešiel, ale nie kvôli strachu z paranormálna, ale skôr z rešpektu pred lesom a zverou 🙂

   1. To nie je celkom pravda že sa nikomu nič nestalo- teda nič hrozné sa nestalo, ale zato mnoho ludí tam v zimných mesiacoch trpí dezorientovanosťou. Na internete som našiel viac článkov kde to ludia popisovali. Či mám tomu veriť neviem,ale každopádne tribeč je zaujímavé miesto aj po historickej stránke. Rôzne historické záhady ktoré v knihe opisoval Dávid Kerčel stoja za bližšie preskúmanie. Chýstáte ešte nejakú výpravu na Tribeč?

    1. Ahoj, Boris. Sugescia môže urobiť veľa. Keď sme tam boli po prečítaní knihy, všímal som si drobnosti, ktoré by som inokedy ignoroval. Boli sme asi pred 3 týždňami na cyklovýlete na Veľkom Tríbeči, tak sem pridám taký menší fotoblog. Ale toľko materiálu ako pri tomto prvom sme nezískali.

 9. Asi pred pol hodinou som dočítala knihu Trhlina. Ihneď som začala vyhľadávať rôzne kľúčové miesta, hlavne nech sa o záhade Tribeč dozviem čo najviac. Príjemne ma prekvapilo objavenie tohto článku. Je skvelé keď si čitateľ môže porovnať ako si v mysli podľa opisu predstavil ihrisko či karavan a ako to je naozaj. Všímala som si detaily ako bola kľučka, závesy. Nesedí mi však jedno, v knihe Igor opisuje, že bol i vo vnútri. Teraz je ale karavan zrazu zamknutý… Určite ti držím palce v organizovaní ďalšej výpravy. Veľmi by ma potešilo (myslím že nie len mňa), keby sa dozvieme ako to bolo z tou knihou na Veľkej Javorine, či sa tam teda nachádza 5,4 alebo 3 podpisy. Teda pokiaľ vôbec nejaký 🙂

  1. No bol to zvláštny pocit vidieť na mieste, že tie opisy súhlasia s knihou 🙂 V knihe myslím nebolo písané, že bol niekto z nich vo vnútri, iba v tých opustených domoch. Na Žibricu sme sa vychystali už niekoľkokrát, ale vždy, keď nám s manželkou vyjde spoločné voľno, pokazí sa počasie alebo do toho príde niečo iné. Ale určite sa tam pozrieť pôjdeme 🙂

 10. Ahoj,tak ten dom so spajzou urcite neexistuje…oni sa museli dostat do ineho casu..stalo by zato pozriet tu knihu na Zibrici,ci tam boli,ale to bolo okolo roku 2013/2014?To by bol jediny dokaz.Dalej-ked boli na pustovnikovej studni,preco nesli rovno hore,to je kusok na tribec.Ked bludili,preco nesli kolmo dole,do 2 hodin museli prejst lesy.A hlavne kde je Andrej Bezansky???

  1. Ahoj, Juro, vďaka za komentár. Na Žibrici som stále nebol, takže neviem povedať, či sa tam takýto zápis nachádza. Tie zápisky, ktoré sú v knihe spomínané, tam však sú – na youtube sa dá nájsť video od chalana, ktorý tieto miesta pochodil a sú tam aj zábery knihy na Žibrici.

   1. Ano,to viem,pozeram vsetky videa co sa tyka trhliny,ale ci su v tej knihe podpisany oni styria….ale az teraz ma napadlo,ze tie mena v knihe su vlastne vymyslene-pozmenene,takze to bude tazke…a co ta baba zo Zlatna,preco sa vratila z tury dorezana?Ziadne info na nete nie je.

    1. Nuž, ťažko povedať, čo všetko (okrem lokalít) je v knihe vymyslené, to vie iba autor. Čo sa týka toho dievčaťa zo Zlatna, mám z jedného súkromného zdroja info, že si o tom neželá hovoriť. Takže preto nie je možné nájsť ani žiadne vyjadrenie.

     1. Toto ma máta najviac-ta baba zo Zlatna…keby tam isla si ublizit sama,naco by sa zapisovala do knihy na Javoraku…myslim,ze ta druha cast knihy je vymyslena-prifarbena,ale tie 2 svetla v noci ak by to bola pravda tak bojim,bojim… :-)))

 11. Wooow 😀 To som fakt nečakala , že bude niekto kto sa rozhodne isť po stopach Trhliny. Asi pred 10minutami som dočitala knihu a vrhla sa na všetky odkazy čo boli zaznamenane v knihe a pod. Knihy od Jozefa Kariku čitam už velmi dlhu dobu ale pri tejto knihe som miestami onemela.
  Skvely članok !!!

 12. OBDIV…. Ja by som tam nesla 😀
  Chystate sa hladat aj ten dom so špajzou? …som zvedava ci to najdete a tesim sa na clanok a fotky 🙂

  1. Ďakujem Katarína 🙂 Chystáme sa tiež na Žibricu, kde by som chcel určite omrknúť knihu návštev a pofotiť kríže v lese. Ale tam sa dostaneme asi až po Novom roku a rád by som skúsil pohľadať aj spomínaný dom, ak teda vôbec naozaj existuje 🙂 Určite tu potom pribudne blog aj z druhého výletu.

   1. Zdravim, v knihe Trhlina je v zapiskoch z knihy na vrchole Žibrica spomenuta ovečka, silny vietor… V tej dobe som tam bol, mam tu ovečku odfotenu a dobre si pamatam že ma v ten deň skoro odfuklo…. Ak chcete, mozem vam poskytnut aj dalsie info.

    1. Nazdar Martin, to je zaujímavé info, že tam tie zápisky reálne chcú. Práve to ma na Žibrici najviac zaujímalo, či sa tam dajú nájsť tieto veci vo vrcholovej knihe, pretože tak by bolo možné, že by tam boli niekde pod sebou aj podpísaní traja / štyria ľudia niekedy v čase, ktorí by súhlasil s Igorovym rozprávaním. Ja som si na ten výlet nejako stále nenašiel čas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *