inferio.sk
Photo by Glen Noble on Unsplash

Knižná svätyňa od Biano

Ak by som vás požiadal, aby ste mi požičali jednu zo svojich obľúbených kníh, vedeli by ste, kde ju hľadať? Zamierili by ste k svojmu nočnému stolíku, vyliezli na stoličku, aby ste dosiahli na hornú policu v skrini, alebo máte knihy pedantne zoradené na polici v obývačke?

Zrejme každý nenapraviteľný knihomoľ skôr či neskôr narazí na problém, kde svoje poklady uskladniť. Nielenže sa zbierka rozrastá, ale knihy sa postupne začínajú objavovať aj na tých najmenej pravdepodobných miestach. Keď ale prevrátite byt hore nohami, aby ste pod zimnými čiapkami našli knihu, ktorú ste čítali minulé Vianoce, je to znamenie, že s tým už naozaj treba niečo robiť.

O domácej knižnici snívam, odkedy sme sa pred štyrmi rokmi presťahovali, ale viete, ako to chodí – vždy sa nájde niečo dôležitejšie, čo je potrebné riešiť.

Poďme súťažiť!

Keď som nedávno dostal od internetového obchodu www.biano.sk ponuku zapojiť sa do parádnej súťaže o súkromnú knižnicu, bral som to ako znamenie z vesmíru, na ktoré som tak dlho čakal. O to viac ma potešilo, keď som dozvedel, že nebudem súťažiť len o konkrétnu poličku alebo regál, ale môžem si z ich ponuky vybrať ktorúkoľvek knižnicu a kreslo do vopred stanovenej sumy. To, čo sa najskôr zdalo ako jednoduchá úloha, mi nakoniec dalo pekne zabrať. Mať na výber zo stoviek knižníc a kresiel, ktoré e-shop www.biano.sk ponúka, sa ukázalo ako dvojsečná zbraň.

Každý si nájde hneď niekoľko produktov, ktoré vyhovujú jeho predstavám, no vybrať si z nich jeden je takmer nadľudský výkon. Navyše, ak vám interiérový dizajn nie je ľahostajný, musíte myslieť aj na to, či sa váš čitateľský kútik bude vôbec hodiť k ostatnému zariadeniu. V tomto článku by som rád ukázal, ako som pri výbere postupoval ja.

Knižnica

Najskôr som sa musel rozhodnúť, kam by som ju umiestnil, aby sa nestalo, že si vyberiem štýlový regál, ku ktorému nenájdem dostatočne veľkú stenu. Zvažoval som obývačku aj poloprázdnu izbu, ktorú rád nazývam pracovňou. V pracovni by s priestorom nebol ani trochu problém, no nakoniec som sa rozhodol pre obývačku z dôvodu, že knižnica by mala byť na viditeľnom mieste, aby vaša návšteva mala príležitosť ju obdivovať.

Musí byť dostatočne veľká, aby sa na ňu zmestili všetky obľúbené knihy a ideálne aj zopár dekorácii vrátane mojej “knižnej lebky” a akčných figúrok Deadpoola a Stormtroopera, ktorí sa teraz váľajú v komode. Chudáci. Posledným kritériom je, aby knižnica bola mačkovzdorná, takže ju kazisvetka Miška a špekulant Maxo nedokážu prevrátiť. Schválne, pozrite sa na tú zvieraciu mafiu a hneď viete, že je to výzva.

Miška, Maxo a Lexi
Miška, Maxo a Lexi

Nakoniec som sa rozhodol pre designovú knižnicu Castelo s imitáciou betónu, ktorá bude výborne vyzerať vedľa nášho závesného krbu a zároveň je dosť veľká, aby sa na ňu vošli všetci milášikovia. Tu si určite nájde miesto aj zberateľská edícia Harryho Pottera, najnovšie zbierky poviedok slovenskej fantastiky a kopec ďalších kníh, na ktoré sa cez leto chystám, ako napríklad kniha indiánskych príbehov Malý strom od Forresta Cartera z edície Artforum.

Knižnica Castelo

Kreslo

Tu to bolo o niečo jednoduchšie. Akonáhle som v obchode uvidel kategóriu Hojdacie kreslá, bolo rozhodnuté. Štýlové hojdacie kreslo Roger so sivým poťahom už na prvý pohľad vyzerá dostatočne pohodlne, aby zvládlo dlhé hodiny, počas ktorých budem s knihou v ruke unikať realite. Pri ňom bolesť krížov určite nehrozí a zároveň sa zdá byť dosť priestranné, aby sa naň spolu so mnou vošla aj naša Lexi, ktorá si zo mňa obľubuje robiť gauč.

Hojdacie kreslo Roger

Čitateľský kútik mám teda už vybratý, zostáva len dúfať, že sa teta šťastena v súťaži usmeje práve na mňa. A čo vy, máte už svoju súkromnú knižnicu, alebo ju ešte len plánujete? Pošlite mi fotku svojej zbierky, alebo pripojte nejaké nápady v komentároch 🙂

Zdieľať tento príspevok:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *