inferio.sk
Temnota z Presburgu

Janko Iša – Temnota z Pressburgu

Temnota z Presburgu

Okrem vyhlasovania výsledkov Martinus Ceny Fantázie 2016  som na Bibliotéke mal možnosť byť svedkom ďalšej zaujímavej udalosti – krstu knihy Temnota z Pressburgu. Jej autor, Janko Iša, pred rokom vyhral so svojou poviedkou Kladivák hlavnú cenu MCF2015 a Cenu Béla 2015 za najlepšiu hororovú poviedku. Vydavateľstvo Artis Omnis, ktoré Cenu Béla udeľuje, o rok neskôr prinieslo jeho debutový román, ktorý priamo nadväzuje na poviedku Kladivák.

Knihu som si plánoval kúpiť priamo po krste, no vyhral som ju spolu s tričkom asi mesiac pred vydaním (ani som netušil, že som sa zapojil do nejakej súťaže, keď som si stiahol ukážku z chystanej knihy).

Pred pár dňami som ju dočítal, takže ak na poslednú chvíľu zháňate nejaký vianočný darček, možno vám pomôžem rozhodnúť sa práve pre túto novinku 🙂

 

Krv a olovo.

A drsné reči. A sex. Zhruba tak by sa dal charakterizovať Pressburg – temné alter ego Bratislavy a domov Kladiváka. On je jeho nočným kráľom, démonom, mutantom, antihrdinom. Hlavná postava je taký slovenský Hellboy a ako hovorí výrok na obálke knihy, jeho remeslom je smrť. Na zabíjanie používa všetky možné zbrane, ale najčastejšie svoju mechanickú Ruku, ktorou drví lebky a kosti, odráža guľky a vytrháva vnútornosti.

Keď upadne do zajatia v katakombách, zapletie sa s tajomným rádom Majstrov a stáva sa lovnou zverou. Kladivák sa však nedá zastrašiť a rozhodne sa vysporiadať s tými, ktorí sa ho pokúšajú zabiť. Netrvá však dlho a pochopí, že nebojuje iba o svoj vlastný život, ale o celý prekliaty a milovaný Pressbug. A možno aj o celý svet.

Hlavná postava neustále balansuje na hranici morálky, v jednom okamihu zachraňuje zneužívané dievča a v ďalšom rozdupe štvornohého domáceho miláčika. Nečakajte tu žiadne filozofické kecy, ani zložité vzťahy. Kniha je skvelou akčnou oddychovkou, sarkastický humor je presne moja šálka kávy. Hlášky ako “Bolo na čase spraviť pred bojom to najdôležitejšie. Ísť sa vysrať” ma fakt pobavili, párkrát som sa musel zasmiať nahlas. Odporúčam, ak si chcete oddýchnuť, máte radi akciu a nemáte citlivý žalúdok.

 

Hodnotenie

Temnota z Pressburgu by sa dala označiť za akčný fantasy horor, mnoho ľudí ju prirovnáva ku Kulhánkovi, takže ak máte radi tento žáner, nad kúpou neváhajte. Kniha začína tam, kde končí poviedka Kladivák, takže ešte predtým, ako sa do nej pustíte, prečítajte si ju na stránke SME. Škoda, že ju vydavateľstvo do knihy nezaradilo. Možno tomu bránili zmluvné podmienky súťaže, neviem.

Má samozrejme aj svoje chybičky, ako napríklad koniec, ktorý ma trochu sklamal. Je to však pre autora vydarený štart, viem si predstaviť celú sériu kníh z tohto univerza. Aj keď väčšinou tento typ kníh nečítam, Temnota z Pressburgu ma príjemne prekvapila a už teraz sa teším na jej pokračovanie.

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *