inferio.sk

Bibliotéka 2016

Predošlé ročníky tohto knižného veľtrhu ma nejako obchádzali, Bibliotéku som tak navštívil prvýkrát. Nelákali ma ani tak samotné knihy, predsa len do nášho hlavného mesta to mám dve hodiny cesty a nakúpiť môžem hocikde.

Chcel som sa však zúčastniť vyhlasovania výsledkov Martinus Ceny Fantázie 2016, v ktorej som súťažil (tiež prvýkrát) so svojou poviedkou Bežkyňa. Do finále som sa síce nedostal, ale mal som možnosť naživo si vypočuť porotcov a byť na krste knihy Kladivák od Janka Išu – víťaza Martinus Ceny Fantázie 2015.

Ešte väčším lákadlom však bola beseda s Jozefom Karikom o jeho novej knihe Trhlina, ktorej krátku recenziu som nedávno zverejnil.

Na niektorých miestach bola poriadna tlačenica. Je ale pozitívne vidieť, že je stále dosť ľudí, ktorých zaujímajú knihy. Na Bibliotéke som zahliadol dosť detí a považujem za skvelé, že toľko rodičov svoje ratolesti vedie k čítaniu.

Tlačenica na bibliotéke

 

Keď sme prišli, rozprával práve Jozef Banáš.

Jozef Banáš

 

Najviac sme minuli v stánku Ikar, kde mi hneď po príchode sám od seba skočil do ruky román Strach od Jozefa Kariku. Mladý predavač nás namotal na mrazivé severské krimi Cestujem sama od Samuela Bjorka, ktorý bol na Bibliotéke deň predtým. Dokonca sa nám podarilo získať jeden z posledných podpísaných výtlačkov!

Na rovnakom mieste sme o hodinu neskôr kúpili aj populárny bestseller Ready Player One od Ernesta Clinea a Hlava plná duchov od spisovateľa Paul Tremblay.

Jozef Karika - Trhlina Samuel Bjork - Cestujem sama

 

O 13:00 začalo vyhlasovanie výsledkov Martinus Cena Fantázie 2016, ale ešte predtým energiu rozprúdil zamaskovaný kostlivec Mark E. Pocha.

Mark E. Pocha

 

Janko Iša rozpráva o svojom debutovom románe Temnota z Pressburgu, ktorý vzápätí pokrstil Juraj Červenák. Podarenú fotku z krstu bohužiaľ nemám, pretože mi vo výhľade prekážalo niekoľko fotografov.

Janko Iša a porota MFC 2016

 

Potom nasledovalo samotné vyhlasovanie jednotlivých kategórii. Celé to prebiehalo vo veľmi uvoľnenom a zábavnom duchu najmä vďaka sympatickej moderátorke Lucii Siposovej.

Martinus Cena fantázie 2016 - finalisti

Martinus Cena fantázie 2016 - finalisti

Martinus Cena fantázie 2016 - finalisti

 

A tu máme finalistov hlavnej ceny. Z ľavej strany: Erik Kotlárik, Janka Javorka, Zuska Stožická, Martin Petro a Monika Kandriková. Víťazom sa stal Erik Kotlárik so svojou poviedkou Mesto spomienok.

Martinus Cena fantázie 2016 - finalisti

Víťazi ostatných kategórii:

Cena poroty: Zuska Stožická – Labute neplačú

Cena Béla:
Jozef Harendarčík – Strašiak

Cena INTEL: Janka Javorka – Kosti, kostry, kostlivci

Cena OZ Fantázia: Ján Gálik – U čierneho draka

Cena Bibliotéky:
Naďa Langová – Tajomstvo Lucie Modrej

Cena Fantasy Award 2016:
Adam Máčaj – Unholy Redeemer

Všetkým víťazom gratulujem!

 

Fantázia 2016 – zbierka 20 poviedok od všetkých finalistov. Už som ju začal čítať a recenzia tu čoskoro pribudne.

Fantázia 2016 - zbierka poviedok

 

Posledným bodom nášho programu bola beseda o horore Trhlina. Jozef Karika rozprával asi 45 minút o tom, ako písal svoju poslednú knihu a načrtol aj nejaké ďalšie plány do budúcna. Ukázalo sa, že je to sympatický človek so zmyslom pre humor a dokonca sa mi podarilo prehodiť s ním pár viet a získať do knihy venovanie.

Jozef Karika

Trhlina - autogram

Potom sme sa už museli ponáhľať na autobus.

A tu už je náš kompletný úlovok. Problém je ale: s čím začať? 🙂

Nakúpené knihy

Na Bibliotéke sa mi páčilo, aj keď som čakal, že to bude trochu väčšie. Minimálne by to aspoň pomohlo preriediť ten dav ľudí tlačiacich sa na jednom mieste. Stretnutie s Jozefom Karikom a vyhlasovanie MCF 2016 však stálo za tú cestu v daždi a snehu, a už teraz viem, že som tu nebol poslednýkrát.

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *