inferio.sk
Posledné želanie

Andrzej Sapkowski – Zaklínač I: Posledné želanie

Posledné želaniw

 

Značka Zaklínač je tak trochu zvláštna, pretože ju preslávili najmä videohry inšpirované poviedkami poľského spisovateľa. Mnoho hráčov sa mylne domnieva, že Andrzej Sapkowski knihy napísal až po vydaní hier, ako je to napríklad u The Elder Scrolls.

Autor je na to, samozrejme, háklivý. Nedávno sa nechal počuť, že je schopný vynadať každému, kto sa ho spýta: „Vy ste ten, ktorý píše knihy podľa Zaklínača?“ Ak ste Zaklínača čítali, tak viete, že nadávok pozná celkom dosť a už to by vás malo varovať 🙂

Priznám sa, že sám som mal predsudky voči zbierke poľských fantasy poviedok, ale keďže som si hru Zaklínač 3: Divoký hon zamiloval, okamžite som si prvú knihu v sérii kúpil v čerstvom slovenskom vydaní. Fantasy v posledných rokoch veľmi nečítam a zbierky poviedok si tiež často nekupujem, bol som preto zvedavý na túto, pre mňa trochu netradičnú kombináciu.

 

Zoznámte sa s Bielym vlkom

Svet Zaklínača je zasadený do stredovekého prostredia a na prvý pohľad pripomína klasické fantasy s elfami, trpaslíkmi, rytiermi a mágiou. O pokojný spánok ostatných sa starajú predovšetkým zaklínači – nájomní zabijaci vlkolakov, upírov, stríg, baziliškov, preludov a inej hávede.  Jedným z nich je aj bielovlasý Geralt z Rivie a.k.a Biely vlk, alebo tiež Mäsiar z Blavikenu. Tak ako ostatní zaklínači, Geralt nie je celkom človek. Pri výcviku prešiel rôznymi mutáciami, vďaka ktorým má rýchlejšie reflexy, ostrejšie zmysly a dokáže používať magické znamenia, ktorými môže vyvolať napríklad telekinetický výboj. Zaklínači nie sú v spoločnosti veľmi obľúbení a tak sa na žiadnom mieste nezdržiavajú zbytočne dlho.

Kniha Posledné želanie obsahuje 7 samostatných príbehov, v ktorých sa s Geraltom a jeho krvavým remeslom zoznámime. Nejde však iba o bezhlavé porcovanie príšer, žiadny strach. Akcie dostanete, čo vám hrdlo ráči, ale kniha ponúka aj dostatok detailov z Geraltovho života, aby vám nepripadal iba ako bezduchý stroj na zabíjanie.

 

Humor, oceľ a ženy

Zaklínač je fantasy pre dospelých, takže ponúka v správnej miere vulgarizmy, jemnú erotiku a štipku aj tej romantiky, aby nič z toho nepôsobilo prehnane a béčkovo. Práve naopak, dodáva to hlavnej postave a celému svetu ľudskosť a uveriteľnosť, takže Geralt veľmi rýchlo získa vaše sympatie namiesto toho, aby sa z neho stal iba ďalší ušľachtilý a dobrácky hrdina.

Jednu vec však musím vyzdvihnúť nad ostatné a to sú dialógy. Postavy rozprávajú veľmi prirodzene, používajú rôzne nárečia, vyberané nadávky a dvojzmysly. Humor je tu naozaj skvelý a nezachádza do absurdnosti, ako to vidieť často pri iných knihách. Často som sa pri čítaní musel nahlas zasmiať a ani trochu ma tieto časti „bez akcie“ nenudili. Slabé dialógy dokážu často pokaziť celý román, ale Sapkowski túto časť zvládol na jednotku s hviezdičkou.

 

Chyby vydavateľstva

Drobnosti, ktoré sa mi nepáčia, sa ani netýkajú obsahu, ale samotnej knihy.  Nerozumiem, prečo bolo nutné použiť v priamej reči namiesto klasických úvodzoviek pomlčky. Nie, že by to nejako veľmi prekážalo pri čítaní, ale pripadá mi toto netradičné riešenie zbytočné a občas ma pri dlhšej priamej reči zmiatlo, že postava už dohovorila.

Slovenský preklad nie je zlý, ale chvíľu mi trvalo, kým som si uvedomil, že trubadúr Blýskač je v skutočnosti Marigold. Nemôžem si odpustiť ani poznámku, že mám radšej klasický recyklovaný papier ako žiarivé biele strany, ale ani to nie je nejaké podstatné mínus.

Pre fanúšikov hernej série je kniha povinnosť, no myslím, že si ju užijú aj tí, ktorí sa zo Zaklínačom predtým nestretli. Aj napriek frflaniu autora je skvelé, že hra toľko ľudí priviedla k čítaniu. Poviedky ma skvele bavili a pred niekoľkými dňami som si kúpil aj druhú knihu – Meč osudu. Už teraz viem, že tým som s touto sériou ani zďaleka neskončil 🙂

 

Prihlás sa na odber nových článkov!

Zadaj svoj e-mail a dostávaj automatické správy o novinkách na blogu:

Facebooktwitterredditpinterestlinkedinmail

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *